Zajímá vás jak se žije v Eko-osadě. Chcete vyzkoušet život v permakulturním malém hospodářství u lesa. Jak se bydlí v přírodních stavbách (ani chýše, ani hifitech)

Sme nezisková organizácia, každým príspevkom podporujete našu činnost a za to vám dakujeme. Jako odmenu pre vás vám vieme sprostredkovať pobyt, ktorý si vyberiete.

Když dokázali naši předci stavět svobodná bezodpadová obydlí bez závislosti na inž., obchodních a bankovních sítích,
tak věřím, že s moderními znalostmi se dnes dokážeme každý osvobodit od hypoték a vysokých účtů!
Důkazem jsou mé domy do 150-600tis.kč, jenž jsou k vidění i vyzkoušení v Ekovesnici.
Petr Skořepa.

Nejsme hotel a nenabízíme žádné služby ani veřejný prostor! Nejme tu proto, abychom někomu sloužili! Nabízíme pouze vyrovnanou spolupráci pro členy a podporovatele. Tedy do doby, než zde natrvalo zůstane další rodina, nabízíme víkendovým nebo měsíčním i delším zážitkem si vyzkoušet jak fungují nyní volné přírodní stavby v létě i zimě, aby se více žilo a stavělo bez plýtvání z toho co je kolem nás. A že moderní sedlácký život na malém hospodářství, nemusí být otročina, ale skutečný prožitek tady a teď s léčbou prací jako příjemná motivace k pohybu. Děkujeme za pochopení.

Zážitek v Eko-osadě

Vítejte v Ekovesnici Vrbovce.
Snažím se nabídnout zájemcům možnost si zažít propojení permakulturní zahrady, malého hospodářství a nezávislých domů, postavených z mála. A tak vidět nebo si vyzkoušet, co takový život obnáší a zda je pro vás, nebo jak fungují přírodní, kruhové, šestiúhelníkové a soběstačné domy.

1. Prohlídky a osobní konzultace: více zde ... Bez předchozí domluvy a průvodce (příspěvek 500kč(20EUR) na hodinku do 5ti osob) není možné (jedeme náhodou kolem) se do osady jen podívat, je oplocena. Děkujeme za pochopení, že též máme vlastní život a denní program. Pokud máte zájem o informace a inspiraci, můžete využít pořádané akce v kalendáři akcii...

2. Slaměno-hliněné domy, ekodopravu i náš „sedlácký život v Eko-osadě“ je možné si vyzkoušet (vaříte si sami) spaním v krásných domech – apartmánech - Přírodní ubytování dle kalendáře obsazenosti. A též v domech určených na pobyty v tmě s funkčním fyzikálním větráním bez složité technologie www.terapia-tmou.sk.

3. Snažím se mimo letních prázdnin nabídnout měsíční i delší pobyt (příspěvek je stejný jako na 7 dní, což je zároveň zkušební doba, během které naše rodina i vy zjistíte, zda to spolu vydržíme měsíc nebo víc. Pokud bude naše soužití fungovat ke spokojenosti všech zúčastněných, tak se můžeme domluvit na trvalém pobytu, nebo odkoupení domu s pozemkem, který je k prodeji, viz... . Rádi vám ukážeme i pozemky a nemovitosti v okolí, které jsou k prodeji. Pobyt je možné si i předem odpracovat.

4. Je zde mimo jiné i vybavená dílna a materiál k tvoření, tedy je možné i vytvářet například vlastní nábytek a přispět na materiál a nářadí. Nebo spolu můžeme navrhovat i stavět váš mobilní dům přímo u nás.

5. Dále nabízíme byty a prostory k prodeji (i na komunitní úvěr) nebo pronájmu a tím založit druhou soběstačnou komunitu 9km od osady - Živé Ekomuzeum, kde žijící mají hned v domě tělocvičnu, halu, kuchyň a živobytí – výrobu sýrů, čajovnu, řemeslnou dílnu apod..

Osada (pozri naše domečky) je na kopci v CHKO Bílé Karpaty, obklopena přírodou (někdy horko, někdy prší), orchideovými loukami a zvěří a psy u nás štěkají, hlavně v noci , kdy je u nás navíc opravdu tma. Z našeho pohledu je zima i léto pohádková. Domy jsou celoroční, vytopí se rychle, teplo opravdu dobře drží a jsou vybaveny „skoro jako moderní dům!“, koupelna, sprcha s teplou vodou, splachovací WC, vlastní výroba energie, plyn, elektřina, vybavená kuchyň (i základní potraviny, koření apod.), madrace, peřiny.

Upozornění: V osadě platí pravidla a jejich nedodržování může vést k vyloučení. Tedy u nás je třeba se chovat jako na návštěvě , minimalizovat a třídit odpad, brát ohled na tmu, zahradu, zvířata a sousedy. Za konzumní opileckou a hlučnou zábavou jděte raději jinam (více v instrukciích).

Rodová osada – jako minifarma je určena hlavně k rodinnému soběstačnému životu stranou od neustálého shonu světa pro mne (Petr Skořepa) a mou rodinu (žena Zuzka a děti kluci 5 a 10 let). Zkouším sám na sobě, tvořím a rád si hraji na hloupého i chytrého. Rád vám v případě zájmu poradím na vaší cestě, třeba při prohlídce osady nebo při práci. Ale současně vás raději varuji, že nejsem vítající sluníčkář, nebudu na vás čekat a mazat vám med kolem pusy a některé povyšovací charaktery tzv. „lepšolidí“ dokonce až dráždím svou přímou selskou, v extrémních konfliktních případech mohu působit až agresivní (pro někoho egoistickou, pro mne bojovou a obranou) povahou, kterou nezapadám do očekávání některých osob. Po předchozích zkušenostech s návštěvníkmi a dobrovolníkmi regulujeme smysl a počet návštěv.

Petr Skořepa

\„Nic nedělejte. Odmítněte lidskou chytrost. Materiální předměty nemají žádnou hodnotu. Lidé neprodukují. To příroda tvoří. Lidé nedokážou vytvořit ani jedno stéblo trávy. Všechno dělá příroda. Zastavme ekologickou válku vůči přírodě."

Masanobu Fukuouka – propagátor bezorebného zemědělství a autor knih Revoluce jednoho stébla slámy a Přírodní způsoby hospodaření

V okolí jsou